A SimSynth Live a David Billen által készített széles népszerűségnek örvendő önálló SimSynth program Fruity plugin verziója.
A SimSynth a 80-as évek klasszikus analóg szintetizátorait modellezi, képes hangszerek és effektek széles körét reprodukálni a húros és vonós hangszerektől a mély basszusokig.
A hang három oszcillátorban keletkezik, egy SVF (változó állapotú szűrő) egységgel szűrhető és egy ADSR burkológörbés erősítő egységgel erősíthető. Az eszköz tartalmaz egy programozható LFO-t, amellyel számos paraméter szabályozható, végül a hangra a sztereo hatás növelése érdekében egy kórus effekt ültethető.

OSC1, OSC2, OSC3 - oszcillátorok
Három, egymástól teljesen független oszcillátor szabályozására van lehetőségünk:
- Ki / Be kapcsoló - Mindegyik oszcillátor bal szélén van egy kapcsoló, a bekapcsolt állapotot narancs fény jelzi.
- Hullámforma kiválasztó - Mindegyik oszcillátoron külön, a száma mellett jobbra található. A választható hullámformák:
- Impulzus / négyszög - Élénk, világos hangszínt produkál. Az impulzusszélesség a PW tárcsával állítható, ezzel érhető el, hogy az impulzus négyszögjellé váljon. Erős páratlan harmonikusokat tartalmaz.
- Fűrészfog - Élénk, világos hangzás, de más harmonikus összetevőkkel, mint a négyszögjel. Tartalmaz minden egész harmonikust.
- Háromszög - Sötétebb, lebegő hangzású hullámforma, gyorsan gyengülő páratlan harmonikusokat tartalmaz.
- Zaj - Véletlen fehér zajt generál. A zaj frekvenciatartománya a frekvencia tárcsával (CRS) szabályozható, ahol a nulla (középső) állás a teljes spekrumú fehér zaj.
- Szinusz - Sötét, egyszerű hang. A hullámalak a PW tárcsával állítható az egyszerű szinusztól a szinusz negyedik hatványáig.
- Impulzus szélesség (PW) - Az impulzus hullámalak impulzusszélességét szabályozza. Technikailag a harmonikusok jelenlétét szabályozza a páratlanoktól az összesig. Szinusz hullámalak esetén a szinuszt hatványozza legfeljebb a negyedik hatványig.
- Frekvencia durva szabályozó (CRS) - Az oszcillátor frekvenciájának durva szabályozója +-12 félhang terjedelemben.
- Frekvencia finom szabályozó (FINE) - Az oszcillátor frekvenciájának finom szabályozója +- 1 félahang terjedelemben 1/100 pontossággal.
- Kimeneti szint (LVL) - Az oszcillátor kimeneti jelszintje, vagyis hangereje.
- LFO moduláció mértéke (LFO) - Megadja, hogy az LFO milyen mértékben modulálja az oszcillátor frekvenciáját. Két oktáv terjedelemben állítható -100%-tól +100%-ig.
- Burkológörbe moduláció mértéke (ENV) - Megadja, hogy az AMP burkológörbe milyen mértékben modulálja az oszcillátor frekvenciáját. Két oktáv terjedelemben állítható -100%-tól +100%-ig.
- Első oktáv bekeverése kapcsoló (1) - Egy oktávval a beállított frekvencia felett egy újabb hullámot ad az oszcillátor hangjához. Szinusz és háromszög hullámformák esetén használható jól.
- Második oktáv bekeverése kapcsoló (2) - Két oktávval a beállított frekvencia felett egy újabb hullámot ad az oszcillátor hangjához. Szinusz és háromszög hullámformák esetén használható jól.
- Melegítő kapcsoló (WARM) – Lágyabbá, melegebbé teszi a hangot egy második hullám bekeverésével, ami az eredeti hanghullám kicsit elállított frekvenciájú, de egyébként variálatlan változata.
- Ringmoduláció kapcsoló (Ring 1x2) – Az első oszcillátort a másodikkal modulálja ringmodulációval. Harsány hangot állít elő.
SVF - szűrő
Alapvetően egy aluláteresztő szűrőt, és annak szabályozó paramétereit tartalmazza, de speciális módon létrehozhatunk felüláteresztő, sáváteresztő vagy sávvágó szűrőket is:
- Szűrő burkológörbe paraméterek (ATT, DEC, SUS, REL) - Standard ADSR burkológörbe paraméterek.
- Burkológörbe moduláció mértéke (ENV) - Megadja, hogy a szűrő burkológörbe milyen mértékben befolyásolja a szűrő cutoff frekvenciáját. Állítható pozitív vagy negatív irányba.
- LFO moduláció mértéke (LFO) - Megadja, hogy az LFO milyen mértékben modulálja a szűrő cutoff frekvenciáját. Az LFO pillanatnyi értéke hozzáadódik a beállított cutoff frekvenciához (vagy levonódik belőle, ha negatív). Persze, ehhez az LFO-t be kell kapcsolni!
- Billentyű cutoff szabályozása (KB) - Megadja, hogy a hangmagasságtól (a billentyűzeten elfoglalt helytől) milyen mértékben függjön a cutoff frekvencia.
- AMP burkológörbe kapcsoló (TRACK AMP) - Bekapcsolva a filter burkológörbe helyett a cutoff frekvenciát (az ENV tárcsával megadott mértékben) az erősítő burkológörbéje fogja szabályozni. Így könnyen létrehozható olyan beállítás, amelynél a hangerő és a szűrő burkológörbéje azonos.
- Cutoff frekvencia (CUT) – Az alap cutoff frekvencia 0-100% tartományban szabályozva. Ezt módosít(hat)ja a burkológörbe és az LFO.
- Filter hangsúlyossága (EMPH) – Ezt máshol rezonanciának (esetenként Q-nak) hívják. A cutoff frekvencia környezetét hangsúlyozza (kiemeli, erősíti). Általában kis értékek szokásosak, a nagy érték erősen elektronikus hangzást eredményez amit például techno zenében, vagy a cutoff frekvencia variálásával együtt speciális effektek létrehozásához használhatunk.
- Felüláteresztő tárcsa (HIGH) – A szűrő felüláteresztése állítható. A tárcsa értékét növelve nő a felüláteresztés mértéke, ugyanakkor csökken az aluláteresztés mértéke. (A szűrő karakterisztikája elfordul a cutoff frekvencia körül.) 50%-os állásban sávvágó [notch] szűrőt kapunk.
- Sáváteresztő tárcsa (BAND) – A szűrő sáváteresztő szűrővé alakítható. Nagy értéknél a szűrő csak sávszűrőként funkcionál, a felüláteresztő tárcsa állásának nincs hatása a hangra (hiszen a sáváteresztő már eleve kiszűri az alsó és felső tartományokat is, amelyekre hatást gyakorolhatna).
AMP - erősítő
Az erősítés mértéke és a hangerő burkológörbéje állítható:
- Burkológörbe paraméterek (ATT, DEC, SUS, REL) - Standard ADSR burkológörbe paraméterek.
- Hangerő (LVL) – A SimSynth kimeneiti hangerejének szintje.
LFO
A SimSynth összes szekcióját modulálni képes LFO állítható be:
- LFO hullámalak - Kiválasztható az LFO hullámalakja, ami sorrendben négyszög, fűrészfog, háromszög és véletlenszerű lehet.
- LFO gyakorisága (RATE) - Az LFO sebessége (frekvenciája) állítható.
- LFO késleltetése (DEL) - Az az idő, ami a hangesemény bekövetkezése és az LFO modulációs hatása között eltelik.
- Újraindulási kapcsoló (RETRIGGER) - Bekapcsolva az LFO minden hangjegy lenyomásakor újraindul nulláról, a beállított késleltetéssel. Kikapcsolva az LFO folyamatosan oszcillál minden leütött hangra.
Chorus - kórus
- Kórus effekt kapcsoló (CHORUS) - Bekapcsolásával a hanghoz kórus effekt adható. A kórus effekt növeli a hang sztereo hatását enyhe modulációval és kis késleltetéssel. Általában kellemes hatást okoz minden beállításnál, de néha előfordulhat nem kívánt fáziskioltás, főleg mono keverésű basszushangoknál.