A Fruity Slicer plugin egy felütésdetektálási algoritmus alapján felbontja a hangmintát kisebb részekre, majd ezeket egy-egy billentyűhöz rendelve lehetővé teszi a részek tetszőleges - a Piano Rollban megadott - sorrendű visszajátszását.
Paraméterek
- Darabolt állomány megnyitása - Megnyitható egy *.ZGR állomány, ami a BeatSlicer vagy a BeatCreator programmal készült darabolt hangmintát tartalmaz. Mivel a *.ZGR fájl nem tartalmazza magát a hanghullámot csak a darabolási adatokat, ha az eredeti hangminta-állomány nem elérhető, a program rákérdez a helyére.
- Állomány megnyitása és darabolása - Megnyithatunk egy *.WAV hangminta-állományt, melynek darabolása (a pluginbe beépített BeatSlicer algoritmussal) automatikusan megtörténik.
- Daraboló program megnyitása - Az aktuálisan betöltött hangmintával megnyitja a regisztrált daraboló programot (BeatSlicer vagy BeatCreator, az FL Studioval a BeatSlicer demo verzióját kapjuk) a darabolás további szerkesztéséhez és finomításához. A daraboló programban elmentett módosítások csak újra betöltés után válnak láthatóvá.
- Szeletek Piano Rollba írása - A Piano Rollban egy hangjegysorozat jelenik meg a darabok lejátszásához. Több különböző lejátszási mód választható ki.
- AUTO-DUMP kapcsoló - Ha bekapcsoljuk, a plugin egy hangminta betöltése után automatikusan végrehajtja a Szeletek Piano Rollba írása tevékenységet.
- Visszafordító kapcsoló (REV) - Bekapcsolásával az éppen aktív darab lejátszási iránya megfordul.
- ANIMATE kapcsoló - Bekapcsolva a plugin lejátszás közben kiemeli az éppen lejátszott darab hátterét. Kapcsoljuk ki, ha minőségi problémát okoz.
- FILL GAPS kapcsoló - Megnyújtja a szeleteket, hogy semmilyen szünet ne maradjon.
- PLAY TO END kapcsoló - Bekapcsolása esetén az összes szelet lejátszódik.
- Felfutás tárcsa (ATT) - Egy felfutó [attack, fade in] szakaszt definiálhatunk a szeletekhez. Jobbra tekerve a szakasz hossza nő. Használható effektként, vagy a szelet elején hallható kattanás kizárására. Ez utóbbi esetben próbáljuk a lehető legrövidebb felfutó szakaszt megadni.
- Lecsengés tárcsa (DEC) - Egy lecsengő [decay, fade out] szakaszt definiálhatunk a szeletekhez. Jobbra tekerve a szakasz hossza nő. Használható effektként, vagy a szelet végén hallható kattanás kizárására. Ez utóbbi esetben próbáljuk a lehető legrövidebb lecsengő szakaszt megadni.
E két tárcsa hatása nem módosítja az eredeti hangmintát. Az effekt kiszámítása valós időben, esetenként átmeneti állomány létrehozásával működik.
- Előnézeti kép - Megmutatja a teljes hangmintát, függőleges piros vonallal jelölve a szelethatárokat. Ha az egeret egy szelet fölé visszük, az FL Stúdió javaslat paneljén megjelenik, hogy az adott szelet melyik hangjegyhez van hozzárendelve.
Tippek és megjegyzések
- Bármely jól szeletelt hangminta tempója automatikusan a dal tempójához illesztődik.
- Mivel bármelyik darabhoz könnyedén hozzáférünk a Piano Rollban, egyszerűen megváltoztathatjuk a sorrendjüket.
- A Piano Roll effektjei (hangmagasság, hangerő, stb.) alkalmazhatók minden darabra.
- Legyünk aprólékosak a szeleteléssel. Ha az automatikus szeletek nem tökéletes helyen vannak vagy egyáltalán nincsenek, nyissuk meg a BeatSlicer programot, és állítsuk be finoman a szeletelési pozíciókat.
- A BeatSlicer és BeatCreator (amelyik van és nem demo) sok egyéb szeletelési módszert is tud alkalmazni, nem csak a felütésenkéntit.
- Nagyon jól használható a plugin dobhang-sorozatok [drum loop] felbontására, átalakítására, főleg a sorok végén alkalmazott cifrázások valósíthatók meg könnyen.